time

00/05/28

طرح پانزی چیست؟

article-img

طرح پانزی در دنیای ارزهای رمزنگاری شده یک نوع طرح کلاهبرداری در سرمایه‌گذاری است. که سرمایه‌‌گذاران برای ورود به این طرح ها باید مبالغی پرداخت کنند و گاهی این طرح ها به قدری گسترده و عادی فعالیت می کنند که تشخیص پانزی بودن آنها کار بسیار دشواری خواهد بود.

 

طرح پانزی چیست؟

به صورت خلاصه طرح پانزی به طرح هایی می گویند که در آن کلاهبرداران از پول های جمع آوری شده از سرمایه گذاران جدید برای پرداخت سود به سرمایه گذاران قبلی استفاده می کنند. اغلب این طرح ها به سرمایه گذاران قول سود هایی زیاد با درصد ریسک کم یا بدون هیچ گونه ریسکی را می دهند و آنقدر عادی رفتار می کنند که تشخیض پانزی بودن آنها دشوار خواهد بود. یک طرح پانزی در واقع ترفندی برای کلاهبرداری است که در آن یک کلاهبردار یا همان طراح پانزی، به افراد ناآگاه وعده می‌دهد که اگر پول‌هایشان را در اختیار او قرار دهند، با آن پول‌ها کار خواهد کرد و سودهای نجومی و تضمینی به سرمایه‌گذاران خواهد داد.در ابتدا برای جلب اعتماد بیشتر، از پول افراد جدید، سود افراد قدیمی پرداخت می‌شود تا سرمایه‌گذاران بیشتری جذب سیستم شوند. این طرح در نهایت به دلیل اشباع شدن و عدم وجود سرمایه‌گذار جدید نابود شده و معمولاً کلاهبردار با مقدار زیادی پول متواری می‌شود.

 

تاریخچه طرح های پانزی؟

نام طرح پانزی از کسی می آید که برای اولین بار در سال 1919 طرح پانزی را اجرا کرد! آقای چالز پانزی

او با خرید کوپن‌های تخفیفی اداره پست و تعهد دادن آن‌ها در آمریکا و کشورهای دیگر به سرمایه‌گذاران وعده ۵۰ درصد سود بی خطر را در ۴۵ روز یا ۱۰۰ درصد سود در ۹۰ روز می‌داد. در حالی که او با استفاده از پول سرمایه‌گذاران پیشین و همچنین سرمایه‌گذاران جدید، سود اولین‌ها را پرداخت می‌نمود. چالز پانزی توانست در حدود یکسال ۲۰ میلیون دلار کسب کند.

 

طرح پانزی چگونه اجرا می شود؟

۱- تبلیغات فریبنده

۲- جلب اعتماد و واریز سودهای اولیه

۳- ورود سرمایه با حجم بسیار زیاد

۴- فروپاشی طرح

 

طرح پانزی

چطور طرح های پانزی را در ارز های دیجیتال شناسایی کنیم؟

 

1- طرح های پانزی مجوز قانونی معتبری ندارند.

 

2-در طرح های پانزی ارز های دیجیتال کلاهبرداران قول سود های فراوان می دهند و سعی می کنند از این طریق سرمایه گذار جذب کنند!

 

3-طرح های پانزی و هرمی در ارز های دیجیتال با جابجایی پول در حساب های متعدد سعی در مخفی کردن منبع پرداخت اصلی می کنند.

 

4-معمولا چون سرمایه گذاران متوجه نیستند که مورد پولشویی قرار گرفتند اجازه می دهند؛ از حساب های بانکی آنها پول جابجا شود.

 

5-طرح های پانزی با استفاده از تبلیغات جذاب و فریب دهنده سعی می کنند افراد را به خود جذب کنند و در اولین مرحله سعی در معتبر نشان دادن خود دارند.

 

6-کلاهبرداران در طرح های پانزی ارز های دیجیتال به سرمایه گذاران قدیمی تر خود سود پرداخت می کنند! تا سرمایه گذاران گول معتبر بودن آنها را بخورند و طرح

را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنند.

 

7-طرح های پانزی اطلاعات تماس معتبری ندارند و از آدرس ها و مکان های جعلی استفاده می کنند

 

جمع بندی:

شناخت طرح های پانزی در ارز های دیجیتال کار بسیار سختی است و به راحتی نمی توان این طرح ها را شناسایی کرد ولی با دانستن مواردی که در این مقاله گفته شد می توان با دانش بیشتری در مورد ورود به بعضی طرح ها فعالیت کرد به طور کلی مواظب باشید گول تبلیغات فریبنده و جذاب طرح های پانزی را نخورید هیچ سود بی خطر یا فراوانی به یک باره نصیب هیچ کس نمی شود.