time

00/05/30

رمز ارز کاردانو چیست؟

article-img

کاردانو یک شبکه مبتنی بر بلاکچین است که رمز ارز آن «Ada» نام دارد. رمز ارز آدا از محبوب ترین رمز ارز های بازار است و گاهی از آن به عنوان بیت کوین بعدی یاد می شود! امروز در این مقاله به شرح ویژگی های کاردانو می پردازیم.

 

کاردانو چیست؟

کاردانو یک شبکه مبتنی بربلاکچین  است که مانند اتریوم امکان ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند؛ با این تفاوت که کاردانو خود را پیشگام در «نسل سوم بلاکچین» می‌نامد و امنیت آن با استفاده از معماری چند لایه تأمین شده است. به گفته تیم توسعه دهنده بلاکچینم کاردانو، سرعت و کارمزد تراکنش‌های این شبکه بسیار بهتر از بلاکچین‌های قدیمی مانند اتریوم است .به گفته تیم توسعه‌دهنده، کاردانو اولین پروژه مبتنی بر بلاک چین است که با فلسفه علمی و تحقیقات دانشمندان طراحی شده است. کار بر روی این پروژه از سال ۲۰۱۵ آغاز شد و ارز دیجیتال کاردانو (Ada) در دسامبر ۲۰۱۷ (آذر ۹۶) به صرافی‌ها عرضه شد. همانطور که اشاره شد، مانند اتریوم، با استفاده از کاردانو و امکان ایجاد قراردادهای هوشمند، می‌توان روی این بلاک چین برنامه‌های غیرمتمرکز ساخت؛ برنامه‌هایی که هیچ‌کس نمی‌تواند آنها را متوقف کند.

 

کاردانو

کاربرد های کاردانو چیست؟

بلاکچین کاردانو بر امنیت و پایداری تمرکز دارد که به‌طور خاص در برنامه‌ها، سیستم‌ها و جوامع غیرمتمرکز اعمال می‌شود. مانند اکثر بلاکچین‌ها، کاردانو غیرمتمرکز است و هیچ مرجعی آن را کنترل نمی‌کند. درعوض، معاملات و قراردادهای هوشمند را انجمن با کمک قدرت محاسباتی تأیید می‌کند. توسعه‌دهندگان درباره نقشه راه و دورنمای توسعه کاردانو اعلام کردند که این پلتفرم درمقایسه‌با رقبا اکوسیستمی متعادل و پایدارتر را ارائه می‌دهد که می‌تواند نیازهای کاربران و همچنین سایر سیستم‌های دنباله‌روی ادغام را تأمین کند.کاردانو به‌عنوان سومین نسل از رمزارزها، سعی در مقابله با برخی از موضوعات رایج پیش روی استفاده از بلا‌چین در مقیاس بزرگ دارد. این مسائل دامنه بلاکچین را شامل موضوعاتی مانند مقیاس‌پذیری، قابلیت همکاری و پایداری می‌کند. کاردانو ازطریق توسعه اصول طراحی و بهترین شیوه‌های مهندسی به‌دنبال غلبه بر این مسائل است.

 

 

کاردانو چگونه کار می کند؟

بلاکچین کاردانو را می‌توان به دو لایه مختلف تقسیم کرد:

لایه تسویه: لایه تسویه حساب ساخته و اکنون کاملا عملیاتی شده است. با این کار کاربران می‌توانند سکه‌های «ADA» را از یک کیف پول به کیف پول دیگر ارسال و دریافت کنند. این کار شبیه نحوه انتقال کاربران از طریق اتریوم (ETH) به یکدیگر است.

لایه محاسبات: لایه محاسبات هنوز در حال توسعه است. پس از راه‌اندازی به کاربران امکان می‌دهد قراردادهای هوشمند را ایجاد و منعقد کنند.

کاردانو1

به همین دلیل کاردانو با بلاکچین‌های قبلی که به طور معمول روی یک لایه کار می‌کنند بسیار متفاوت است. دو لایه جداگانه مزایای بالقوه‌ای را برای کاربران این رمزارز به همراه دارد. در مرحله اول، لایه محاسباتی سازگارتر از موارد مشابه اتریوم است. زیرا می‌توان تغییرات کوچکی را برای کاربران نهایی مختلف ایجاد کرد؛ مثلا از آنجا که ملل مختلف مقررات خاص خود را دارند، کاردانو می‌تواند بسته به قوانین آنها نحوه ذخیره و دسترسی به داده‌ها را تغییر دهد.

 

اطلاعات بیشتر درمورد رمز ارز آدا

نام واحدهای ارزی کاردانو «Ada» است. این ارز دیجیتال تعداد محدودی دارد و در نهایت ۴۵٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ واحد از آن تولید خواهد شد.

در ۲ اکتبر ۲۰۱۷ آدا  با قیمت هر واحد ۰.۰۲ دلار در صرافی بیترکس، بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال آن زمان عرضه شد و خیلی زود رشد خود را آغاز کرد. در ۴ ژانویه ۲۰۱۸ رمز ارز آدا همگام با تمام بازار ارزهای دیجیتال با ۶,۰۰۰ درصد افزایش نسبت به قیمت اولیه خود، به بالاترین قیمت تاریخش یعنی ۱.۲۲ دلار رسید.