time

00/07/17

ارزدیجیتال چین لینک چیست؟

article-img

چین لینک رمز ارزی است که بر مبنای اتریوم طراحی شده است. این شبکه هوشمند در واقع یک شبکه غیرمتمرکز از نودهاست که امکان ثبت اطلاعات و قراردادهای هوشمند را در بستر بلاک چین فراهم می‌کند.

یکی از اصلیترین مشکلات برای استفاده از فناوری بلاکچین و برنامه‌های غیرمتمرکز عدم توانایی این برنامه‌ها در تعامل با اطلاعات خارج از بلاکچین است. پروژه چین لینک با هدف برطرف کردن همین مشکل طراحی شده است.

 

تاریخچه چین لینک

در سال ۲۰۱۴ سه نفر از توسعه‌دهندگان فعال در حوزه بلاکچین به نام‌های سرگی نازاروف، استیو الیس و آری جولز، شرکت اسمارت کانترکت را راه‌اندازی کردند. یک گروه سرمایه‌گذاری به نام دیتا کالکتیو (Data Collective) واقع در سانفرانسیسکو، حمایت مالی اسمارت کانترکت را بر عهده داشت.

هدف این شرکت از ابتدا این بود که پلی را در بین بلاکچین‌های عمومی و منابع داده خارجی ایجاد کند. آنها در همین راستا، محصولی به نام چین لینک را توسعه دادند؛ اما جالب است بدانید اوراکل اولیه‌ای که آنها به نام چین لینک عرضه کردند، مثل چین لینک امروزی غیرمتمرکز نبود. در واقع این محصول از اوراکل‌های متمرکز استفاده می‌کرد و نتوانسته بود مشکل انتقال متمرکز اطلاعات را که در قسمت‌های قبل به آن اشاره کردیم حل کند. در سال ۲۰۱۷، آنها تصمیم گرفتند این مشکل را برطرف کنند و در نهایت در همان سال، شبکه چین لینک امروزی را توسعه دادند.

 

تعداد چین لینک های موجود

حداکثر عرضه توکن لینک محدود به یک میلیارد توکن است. عرضه اولیه ICO توکن لینک در سپتامبر ۲۰۱۷ (شهریور ۹۶) برگزار شد و در آن۳۵ درصد از توکن‌های لینک به کاربران پیش‌فروش شد.

تیم توسعه دهنده چین لینک در عرضه اولیه توکن لینک، مبالغ پرداختی را در قالب اتریوم دریافت می‌کرد. قیمت اولیه هر لینک برابر با ۰٫۱۱ دلار یا ۰٫۰۰۰۳۸۴۶۲ اتر بود و بیشترین سهمی که هر کس می‌توانست در این ICO داشته باشد برابر با ۷ اتر بود. توسعه‌دهندگان پروژه قصد داشتند از عرضه اولیه توکن‌ها، ۳۲ میلیون دلار سرمایه اولیه به دست آورند که در این کار موفق شدند.

چین لینک

۳ کاربرد مهم چین لینک

قراردادهای هوشمند اوراق بهادار
از توکن چین لینک می‌توان برای اوراق قرضه و قراردادهای هوشمندی استفاده کرد که مبتنی بر مشتقات نرخ بهره هستند.

 

قراردادهای هوشمند مرتبط با بیمه
در زمان وقوع حوادثی که به بیمه نیاز دارند، دسترسی به داده‌های منابع خارجی بسیار مهم است. اطلاعاتی که دستگاه‌های مجهز به اینترنت اشیا (IoT) ارائه می‌کنند، می‌توانند حوادثی را که مشمول بیمه می‌شوند تعریف کنند.

 

قراردادهای هوشمند مالی زنجیره‌ تأمین
از این قراردادهای هوشمند می‌توان برای پیگیری تعهدات تمامی طرف‌های درگیر در زنجیره تأمین یک محصول خاص استفاده کرد. ا

 

آیا رمز ارز چین لینک استخراج می شود؟

در سال 2017 بنیانگذاران پروژه چین لینک یک میلیارد توکن لینک را تعریف نمودند. در حال حاضر تنها راه به دست آوردن این ارز دیجیتال، لینک خرید چین لینک از صرافی‌های ارز دیجیتال است و نمی توان آن را استخراج کرد. طبق آمار تاکنون ۳۵۰ میلیون لینک به بازار عرضه شده است. 300 میلیون لینک به عنوان مشوق نودها در نظر گرفته شده است که به مرور عرضه خواهد شد. در نهایت ۳۰۰ میلیون توکن لینک متعلق به اعضای گروه توسعه ‌دهنده چین لینک است.

به دلیل اینکه چین لینک  ظرفیت و امکان  پیشرفت زیادی دارد، پیش‌بینی می‌شود این ارز دیجیتال رشد و افزایش قیمت بالایی را تجربه نماید. این موضوع باعث شده است که بسیاری از منتقدان این پروژه به اینکه چرا فقط ۳۵ درصد از توکن‌های چین لینک به مردم واگذار شده است، اعتراض داشته باشند.