time

00/08/06

فومو چیست؟

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

حتما تاکنون در بازار رمز ارز ها اصطلاح فومو را شنیده اید، امروز در این مقاله به تعریف معنای این اصطلاح پر کاربرد می پردازیم.

 

فومو چیست؟

کلمه فومو FOMO مخفف عبارت “Fear Of Missing Out” به معنی ترس از دست دادن است. وقتی که فردی دچار فومو می‌شود، به سبب ترسی که بخاطر از دست دادن فرصت خیالی خود دارد، اقدام به انجام یک کار هیجان زده می‌کند. این اضطراب و هیجان منجر به آن می‌شود که فرد، نگران عقب افتادن از دیگران به سبب از دست دادن این فرصت خیالی شود. عبارت فومو (FOMO) مخصوص بازار رمز ارز ها و حتی بازارهای مالی نیست، بلکه در برخی مسائل اجتماعی دیگر نیز کاربرد دارد.

فومو در بازار رمز ارزها یکی از دلایل اصلی برای ایجاد حباب قیمت و یا حباب بازارهای مالی است. افراد مبتدی در سرمایه گذاری تحت چنین شرایطی اقدام به خریدهای غیرضروری و بدون تحلیل می کنند. به این خاطر با افزایش تقاضا، قیمت نیز افزایش می یابد. البته حباب قیمت ناشی از فوموی بازار، با کاهش التهابات ناشی از فومو در بازار ارز دیجیتال از بین خواهد رفت.

فومو

سه دلیل عمده ایجاد فومو:

1-وضعیت ناپایدار بازار: از آنجایی که بازار ارز های دیجیتال شرایط پرنوسانی دارد و حرکت های صعودی و نزولی بسیاری را تجربه می کند، تریدر را تشویق به معامله می کند تا فرصت های سرمایه گذاری مالی را از دست ندهد.

2-اخبار و شایعات بازار: یکی از مهم ترین عواملی که باعث ایجاد حالت فومو در بازار ارز دیجیتال می شود، خبرها و شایعاتی است که در مقابل از دست دادن فرصت های خوب بازار به وجود می آید.

3-دریافت سود زیاد: تریدر هایی هستند که از طریق معاملات خود به سودهای کلانی می رسند اما ممکن است فکر کنند که این سودها به صورت دائمی خواهد بود. به همین خاطر با این فکر وارد معاملات جدید در بازار ارز دیجیتال می شوند تا فرصت کسب سودهای کلان را از دست ندهند اما واقعیت این است که همیشه معاملات سودآور نخواهند بود.

 

فومو چه تاثیری بر قیمت بیت کوین داشته؟

در مثالی واضح قیمت بیت کوین در بین سال های 2009 تا 2010، کمتر از یک دلار بود اما بعد از سال 2011 قیمت بیت کوین به صورت ناگهانی رشد کرد و به بالای 32 دلار رسید. در این میان بود که رسانه های مختلف اجتماعی اعلام کردند که اگر رمز ارزبیت کوین در سال 2010 می خریدید، الان موجودی ثروت شما چند برابر شده بود. به همین خاطر ترس از دست دادن یا فومو در بازار ارز دیجیتال موجب می شود که مردم شروع به خرید بیت کوین کنند. بنابراین در سال 2017 افراد به دلیل احساس فومو یا ترس از دست دادن به سمت بازارهای ارز های دیجیتال هجوم بردند. این هجوم باعث افزایش 1800 درصدی قیمت بیت کوین شد و فومو باعث شد که مردم ارز بیت کوین را در بیشترین قیمت خود بخرند.