time

00/08/16

امضای دیجیتالی در بلاکچین چیست؟

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

 

برای حفظ امنیت شبکه‌های مبتنی بر بلاکچین، از روش رمزنگاریِ  زوج‌کلیدِ خصوصی و عمومی استفاده می‌شود. با این الگوریتم شما می‌توانید اثبات کنید که کلید خصوصیِ یک کلید عمومی را در اختیار دارید بدون اینکه نیاز باشد کلید خصوصی را به کسی بدهید. در ادامه با ما همراه باشید تا به شرح مفهوم امضای دیجیتالی بپردازیم.

 

امضای دیجیتالی در دنیای بلاکچین چیست؟

امضای دیجیتالی در واقع یک طرح ریاضی‌ وار برای تایید یک پیام دیجیتالی است. یک امضای معتبر، در پیام رمزنگاری شده باعث می‌شود که گیرنده به پیام و سند دریافت شده اعتماد کند. در واقع گیرنده زمانی که یک پیام با امضای دیجیتالی دریافت کند، می‌تواند از سه موضوع مهم مطمئن شود:

  • پیام در کانال ارسال تغییر نکرده است.
  • فرستنده پیام نمی‌تواند ارسال آن را انکار کند.
  • پیام توسط یک فرستنده ایمن ارسال شده است.

 

امضاهای دیجیتالی یکی از کاربردهای استاندارد در بیشتر پروتکل‌های رمزنگاری است. به عبارتی دیگر امضای دیجیتال چیزی است که به واسطه آن می‌توانید نشان دهید که کلید خصوصی متصل به یک کلید عمومی را می‌دانید بدون آنکه نیاز باشد که کلید خصوصی را افشا کنید. چون اگر کلید خصوصی خود را به کسی بدهید می‌تواند دارایی درون کلید عمومی شما را خرج کند. بدین ترتیب اگر کسی از شما سؤال کند که کلید خصوصیِ یک کلید عمومی مشخص را دارید یا نه می‌توانید با استفاده از امضای دیجیتال این موضوع را ثابت کنید.

امضا دیجیتالی

تفاوت امضای دیجیتالی با امضای الکترونیکی چیست؟

امضاهای الکترونیکی و دیجیتالی ممکن است به جای هم به کار برده شوند. اما در واقع مفهوم این دو کلمه بسیار متفاوت‌اند. تفاوت اصلی این دو امضا، در کاربرد آن‌ها است. از امضاهای دیجیتال برای تأمین امنیت اسناد استفاده می‌کنند و فقط توسط یک اعتبارسنج معتبر صادر می‌شود؛ و یک امضا دیجیتالی شبیه اثر انگشت افراد در یک پیام رمزگذاری شده است. درصورتی که امضای الکترونیکی شبیه امضای واقعی افراد حقیقی است که در سیستم‌های اداری از آن استفاده می شود.

امضای معمولی افراد را می‌توان جعل کرد اما جعل امضای دیجیتالی به دلیل استفاده از نظریه اعداد تقریباً غیرممکن است. در واقع در امضاهای دیجیتال با استفاده از سیستم رمزنگاری کلید عمومی (Public Key Cryptogrpahy) کاربرعلاوه بر اینکه صاحب اختصاصی کلید عمومی است صاحب اختصاصی کلید خصوصی هم هست. به بیان دیگر امضای الکترونیکی مانند یک رمز عبور عمل می‌کند اما اگر سند تغییری کند، این امضا نمی‌تواند آن تغییر را نشان دهد و ثابت کند. در مقابل امضاهای دیجیتالی مانع از تغییر محتوای اسناد شده و اگر تغییری در آن ایجاد شود، امضا تغییر کرده یا از آن حذف می‌شود.

 

چطور یک امضای دیجیتالی ایجاد کنیم؟

کیف پول تراست ولت یکی از محبوب‌ترین کیف‌پول‌های نرم‌افزاری موبایل ارز دیجیتال است که امکان ساخت امضای دیجیتال را نیز برای کاربران فراهم می‌کند. برای ایجاد امضای دیجیتالی مراحل ذیل را دنبال کنید:

 

۱. پس از باز کردن نرم افزار تراست والت به بخش تنظیمات (setting) بروید.

 

۲. گزینه امنیت (security) را انتخاب کنید.

 

۳. در صفحه جدید گذرواژه (password) را فعال کرده و یک گذرواژه شش رقمی تعیین کنید.

 

4. در صفحه جدید  گزینه امضای تراکنش (Transaction signing) را فعال کنید.

 

از این پس تراکنش‌های تبدیل و ارسال ارزدیجیتال با یک امضای دیجیتالی اختصاصی تأیید می‌شود. این ویژگی بیشترین استفاده را هنگام استفاده از پروژه‌های DApps کاربرد دارد.