time

00/08/18

ارزدیجیتال سولانا چیست؟

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

ارزدیجیتال سولانا یکی از محبوب ترین و قوی ترین پروژه های راه اندازی شده بر اساس بلاکچین نسل چهارم است. رمز ارز سولانا یکی از اصلی ترین رقبای اتریوم محسوب می شود. امروز در این مقاله به ذکر ویژگی های سولانا می پردازیم.

 

سولانا چیست؟

سولانا یک پلتفرم قوی و یکی از بزرگ‌ترین بلاکچین های پشتیبانی کننده از قراردادهای هوشمند است. جدای از این موارد بلاکچین سولانا سریع‌تر، ارزان‌تر و مقاوم‌تر از اتریوم است به همین دلیل بسیاری معتقدند که این ارز دیجیتال در آینده ممکن است از اتریوم پیشی بگیرد.

سولانا نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال، دارای ارز بومی خود با نماد  Solاست. این رمز ارز به‌سرعت در حال رشد بود و هم اکنون، در زمان نگارش این مقاله با قیمت هر عدد 251$ در جایگاه پنجم بازار ارز های دیجیتال قرار دارد.

قراردادهای هوشمند در دنیای ارزهای دیجیتال بسیار محبوب هستند و اتریوم بزرگ‌ترین پلتفرم مبتنی بر قراردادهای هوشمند است که در ابتدا مفهوم قرارداد هوشمند را به بلاکچین معرفی کرد. اما با وجود سولانا، اتریوم یک رقیب قدرتمند پیدا کرده که طبق نظر بسیاری از تحلیل گران ممکن است بزودی سولانا از اتریوم پیشی بگیرد.

بلاکچین سولانا که سکه‌های خود را در بهار ۲۰۲۰ عرضه کرد ادعا می‌کند که تمام مشکلاتی که اتریوم با آن روبرو است را در شبکه خود حل کرده است. در این پلتفرم هزینه انجام تراکنش‌ها بسیار ارزان است و  معاملات بسیار سریع‌تر از اتریوم انجام می‌شوند، همچنین شبکه سولانا بر خلاف شبکه‌های مبتنی بر الگوریتم اجماع اثبات کار  با محیط‌زیست سازگار است و برای استخراج کوین‌های آن، انرژی بسیار کمتری مصرف می شود.

سولانا

تاریخچه رمز ارز سولانا

رمز ارز سولانا در سال ۲۰۱۷ توسط آناتولی یاکوونکو مهندس سابق شرکت چندملیتی کوالکام تأسیس شد. او در همان سال وایت پیپر سولانا را با ایده ایجاد یک سیستم توزیع شده با الگوریتم جدید که می‌تواند بلاکچین‌های اثبات سهام و اثبات کار را که بیشتر از سایر الگوریتم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، تقویت و بهبود بخشد، منتشر کرد.

 

هدف رمز ارز سولانا

پلتفرم سولانا یک بلاکچین در مقیاس وب و مقاوم در برابر سانسور است که بر روی حل برخی از مهم‌ترین مسائل در صنعت دیجیتال مانند سرعت و مقیاس‌پذیری برای پذیرش جهانی کار می‌کند. هدف اصلی بلاکچین سولانا حل مشکل مقیاس‌پذیری به کمک پروتکلی با کارایی بالا است که مکانیسم پردازش تراکنش و الگوریتم اجماع کارآمدتر را در مقایسه با سایر بلاکچین‌ها پیاده سازی کرده و آن را به سریع‌ترین شبکه لایه ۱ جهان تبدیل می‌کند.

سولانا

بلاکچین سولانا چگونه کار می کند

بلاکچین سولانا مانند کاردانو و ترون از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند با این تفاوت که الگوریتم اجماع سولانا با استفاده از تاور بی‌اف‌تی تقویت شده است که امکان حملات احتمالی از سوی گره‌های مخرب را از بین می‌برد. تاور بی‌اف‌تی یک منبع جهانی از زمان را در سراسر شبکه از طریق پروتکل اثبات تاریخ اجرا می‌کند و با این کار، یک پرونده مشترک از همه رویدادها و معاملات روی بلاکچین به‌عنوان یک مرجع دائمی برای نودهای در حال اجرا در شبکه، ایجاد می‌کند.

 

2 مزیت سولانا نسبت به سایر بلاکچین ها

  • اقتصاد توکنی جدید برای کاهش کارمزد تراکنش‌ها
  • الگوریتم اجماع متفاوت برای افزایش سرعت تأیید معاملات