time

00/08/20

اثبات کار چیست؟

article-img

 اکسکریپتویی

قبلا در مقاله ای جداگانه به شرح  نحوه کار الگوریتم اثبات سهام پرداختیم و امروز در این مقاله به توضیح نحوه کار الگوریتم اثبات کار می پردازیمو در ادامه همراه ما باشید.

 

گواه اثبات کار چیست؟

الگوریتم اثبات کار Proof of Work روشی برای تأیید تراکنش‌ها در بلاکچین  است که به آن استخراج یا ماینینگ می‌گویند. در این روش افراد داوطلب می‌توانند قدرت پردازشی سخت‌افزار کامپیوتر خود را به شبکه یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین اختصاص بدهند و با کمک به تأیید تراکنش‌ها از شبکه پاداش دریافت کنند. در حقیقت اثبات یک نوع الگوریتم اجماع است.

 

الگوریتم اجماع چیست؟

روشی است که مشارکت‌کنندگان در یک بلاکچین  بر اساس آن با یکدیگر توافق می‌کنند و بر سر تراکنش‌ها و بلاک‌ها به اجماع واحد می‌رسند.

 

 اثبات کار چگونه انجام می شود؟

در پروتکل اجماع اثبات کار ، ماینر به وسیله کامپیوتر خود یک معمای رمزنگاری پیچیده را حل می کند تا فرصتی برای پیوست بلوک بعدی به بلاکچین و کسب پاداش کار انجام شده و انرژی مصرف شده داشته باشد. هر نود باید ثابت کند که کار کافی را برای ایجاد فرصتی برای پیوستن بلوک بعدی به زنجیره بلوک انجام داده است. بدین خاطر به این الگوریتم  Proof-of-Workیا همان اثبات کار نامیده می شود.

اثبات کار

کاربرد الگوریتم اثبات کار چیست؟

مشهورترین کاربرد این الگوریتم در بلاکچین بیت‌کوین است؛ در زمینه امنیت نیز این نوع الگوریتم اجماع تا حد ممکن ضد هک طراحی شده و حمله به شبکه مستلزم انرژی و هزینه بسیار زیادی است به همین خاطر انگیزه حملات به آن را از بین می‌برد. استخراج‌کنندگان با استفاده از الگوریتم اثبات کار Proof of Workیا PoW با یکدیگر بر سر تکمیل تراکنش‌های شبکه و گرفتن پاداش رقابت می‌کنند. در واقع میتوان گفت که  الگوریتم اثبات کار یک پروتکل است که هدف اصلی آن جلوگیری از حملات سایبری از جمله DDoS است.

 

 

مزایای الگوریتم اثبات کار:

دفاع در مقابل حملات سایبری: الگوریتم اثبات کار محدودیت‌هایی را بر کنش‌های موجود در شبکه اعمال می‌کند که اجرای این الگوریتم نیازمند تلاش زیادی است. حملات کارآمد برای انجام محاسبات نیازمند نیروی رایانشی و زمان زیادی هستند. بنابراین همیشه احتمال حمله وجود دارد اما چون هزینه‌ها خیلی بالا هستند، این کار عملاً بی‌فایده می‌شود.

 

امکان استخراج: مهم نیست که چقدر پاز ارز دیجیتال مورد نظر را دارید. مهم این است که نیروی رایانشی قوی‌ای برای حل پازل‌ها و ایجاد بلوک‌های جدید داشته باشید. بنابراین دارندگان مقادیر زیاد پول مسئول تصمیم‌گیری درباره‌ی کل شبکه نیستند.

 

 

معایب الگوریتم اثبات کار:

هزینههای بالا: استخراج نیازمند سخت‌افزار کامپیوتری بسیار خاص است تا الگوریتم‌های پیچیده را پیش ببرد. هزینه‌های آن بالا است و استخراج تنها توسط استخرهای خاص استخراج صورت می‌گیرد.

 

بیهودگی محاسبات کامپیوتری: استخراج‌کنندگان کار زیادی برای تولید بلوک‌ها انجام می‌دهند و برق زیادی مصرف می‌کنند. با این حال محاسبات کامپیوتری آن‌ها در هیچ جای دیگر قابل استفاده نیست.