time

00/08/25

دیفای چیست؟ به زبان ساده

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

دیفای به معنای امور مالی غیرمتمرکز (Decentralized Finance) است، مفهومی  فراگیر که برای انواع برنامه‌های مالی در بلاکچین که به منظور کمرنگ کردن واسطه‌های مالی ایجاد شده‌اند. امروز در این مقاله به شرح مفهوم دیفای می پردازیم.

 

 

دیفای چیست؟

DeFi مخفف عبارت Decentralized Finance و به معنای سیستم مالی غیرمتمرکز است، که شامل ارزهای دیجیتال، پروتکل‌ها، قرارداد‌های هوشمند و نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز بر بستر بلاکچین است. درواقع دیفای به مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی می گویند که می‌توانند امور مالی مهمی مانند دریافت وام و معاملات مالی را به‌صورت غیرمتمرکز و بدون نیاز به واسطه انجام ‌دهند. یعنی دیفای خودش یک پروژه نیست بلکه یک اکوسیستم از صدها پروژه گوناگون است که همه آنها خدمات مالی غیرمتمرکز ارائه می‌دهند.

 

 

مزیت های دیفای چیست؟

سیستم های مالی سنتی نیازمند وجود نهادهای متمرکز مانند بانک است. اما نرم افزارهای حوزه دیفای به چنین واسطه‌هایی نیاز ندارند. این پلتفرم‌ها، کد‌های کامپیوتری هستند که هرگونه اختلاف احتمالی را حل کرده و کنترل و نظارت بر دارایی را برای کاربران خود به وجود می‌آورند. این باعث می‌شود هزینه‌ها و کارمزدهای استفاده از سرویس‌های مالی کاهش پیدا کند.

دیفای

 

مزیت استفاده از بلاک چین در DeFi چیست؟

از آنجایی که دیفای بر بستر بلاکچین پیاده‌سازی می‌شود، بسیاری از مشکلات مربوط به امنیت در آن وجود ندارد. تمام داده‌های مربوط به این اکوسیستم روی بلاکچین ثبت شده و برای هزاران نود شبکه ارسال می‌شوند. بنابراین، سانسور دستکاری و یا حتی خطر متوقف شدن سرویس‌های این اکوسیستم دیگر وجود نخواهند داشت.

یکی دیگر از مزیت‌های مهم پلتفرم آزادی مانند دیفای، سهولت دسترسی به آن برای افرادی است که در حال حاضر به هر دلیلی برای دسترسی به سرویس‌های مالی محدودیت دارند. از آنجایی که سیستم مالی سنتی، وابسته به واسطه‌هایی است که از این طریق کسب سود می‌کنند، خدمات آن‌ها معمولا در مکان‌های دارای قشر کم‌درآمد، وجود ندارد. اما در مقابل، DeFi منجر به کاهش قابل توجه هزینه‌ها می‌شود و دست واسطه‌ها را کوتاه می‌کند. به همین دلیل، طیف گسترده‌ای از مردم به راحتی می‌توانند از خدمات این حوزه استفاده کنند.

 

 

بستر بیشتر پروژه های دیفای چیست؟

اکثر برنامه‌هایی که خود را دیفای” می‌خوانند، با تکیه بر بلاکچیناتریوم  ساخته شده‌اند. این امر باعث شده محبوبیت اتریوم در بعضی موارد از بیت کوین نیز بیشتر شود زیرا استفاده از آن برای ساخت انواع دیگر برنامه‌های غیرمتمرکزی که فراتر از معاملات ساده هستند، آسان‌تر است. این موارد پیچیده‌تر استفاده مالی حتی توسط ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، در سال ۲۰۱۳ در وایت پیپر اتریوم نیز بیان شده است.