time

00/08/26

مقایسه اثبات کار و اثبات سهام

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

 

اثبات کار Proof-of-Work و اثبات سهام Proof-of-Stake هر دو الگوریتم های متفاوتی هستند که با آن می‌توان ارز‌های دیجیتال را استخراج کرد. در واقع اثبات کار و اثبات سهام هر دو نوعی مکانیسم اجماع هستند که برای حل مسئله اعتماد بین شرکت کنندگان در یک شبکه بلاکچین طراحی شده اند. در ادامه همراه ما باشید تا به مقایسه این دو الگوریتم بپردازیم.

 

اثبات کار چیست؟

در پروتکل اجماع اثبات کار ، ماینر به وسیله کامپیوتر خود یک معمای رمزنگاری پیچیده را حل می کند تا فرصتی برای پیوست بلوک بعدی به بلاکچین و کسب پاداش کار انجام شده و انرژی مصرف شده داشته باشد. هر نود باید ثابت کند که کار کافی را برای ایجاد فرصتی برای پیوستن بلوک بعدی به زنجیره بلوک انجام داده است. بدین خاطر به این الگوریتم  Proof-of-Workیا همان اثبات کار نامیده می شود.

 

اثبات سهام چیست؟

گواه اثبات سهام قصد دارد مشکل هزینه بالای استخراج در االگوریتم اثبات کار را با دادن سهم ماینینگ بیشتر به کسانی که کوین بیشتری دارند بر طرف سازد. بدین ترتیب به جای استفاده از انرژی برق برای حل کردن مسائل پیچیدۀ ریاضی گواه اثبات کار و سرمایه‌گذاری روی سخت‌افزارهای ماینینگ، استخراج کننده فقط باید روی خود ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کند. برای همین الگوریتم گواه اثبات کار میزان ماینینگ هر ماینر را به شکلی کاملاً منطقی در نسبت مشخصی با تعداد یا حجم کوین ماینر تعیین می‌کند. برای مثال، ماینری که 5% از بیت‌کوین‌های موجود را در اختیار داشته باشد، طبق این نظریه فقط می‌تواند 5% از بلاک‌ها را استخراج کند.

 

 

مقایسه ویژگی های اثبات سهام و اثبات کار

اثبات سهام و اثبات کار

گران بودن:

یکی از ویژگی‌های اصلی رمز ارز‌ها گران بودن آنهاست. ایجاد بلوک در بلاکچین با استفاده از مکانیسم اثبات کار بسیار پر هزینه است و برق بسیاری نیز مصرف می‌کند. الگوریتم اثبات کار دلیلی برای افزایش هزینه و قیمت یک ارز دیجیتال است.

اما از طرفی دیگر هیچ هزینه ای در سیستم‌های اثبات سهام وجود ندارد؛ بخاطر اینکه نوشتن پایگاه داده با استفاده از موجودی و حساب‌ها برای استیکرها و گره‌های سیستم بسیار پیش پا افتاده است.

 

ارزش نمایندگی:

همانطور که قبلا ذکر شد، اجماع اثبات کارهزینه بر است. این الگوریتم همچنین به عنوان ارزش نمایندگی رمز ارز‌ها در اقتصاد عمل می‌کند. از طرف دیگر، این ویژگی در اجماع اثبات کار وجود ندارد. از این رو، توکن‌های آنها هیچ معیاری برای سنجش نمایندگی ارزش ندارند.

 

جلوگیری از حمله 51%

از آنجایی که ماینرها روزانه بر روی بلاکچین‌های اثبات کارفعالیت میکنند، فرصت دستکاری گره‌های بلوک‌ از بین می‌رود و با ساخت بلوک‌ها احتمال حمله ۵۱٪ کاهش می‌یابد. این نشان می‌دهد که الگوریتم اجماع اثبات کار مانع حملات ۵۱% می‌شود. درصورتی که با توجه به عملکرد الگوریتم اثبات سهام، مهاجمان شانس بیشتری دارند که به کل زنجیره راحت تر و سریعتر دسترسی پیدا کنند.