time

00/08/27

بروزرسانی تپروت چیست؟

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

 

از زمان معرفی بیت کوین پادشاه ارز های دیجیتال تاکنون، این رمزارز محبوب فراز و نشیب‌های بسیاری داشته است و ثابت شده که این رمز ارز همواره مانند یک لنگرگاه سبب ایستادگی و به نظم درآمدن سایر رمزارزهاست. صرف‌نظر از مسائلی مانند هک Mt.Gox یا هارد فورک‌های نامناسب بیت کوین که در سال‌های گذشته شاهد آنها بوده‌ایم؛ جامعه کریپتوکارنسی همچنان بر پایه بیت کوین استوار است.

با این‌ حال مسائل خاصی وجود دارد که نمی‌توان از آنها غافل شد؛ یکی از بزرگ‌ترین آنها مربوط به حریم شخصی می‌شود. به دلیل عمومی بودن تراکنش های بلاکچین بیت کوین، هر فردی می‌تواند تراکنش‌های انجام‌شده در شبکه را نظارت کند که در کنار تمام مزایایی که دارد، موجب نگرانی برخی افراد شده است. شما می‌توانید با استفاده از روش هایی مانند میکس کردن کوین‌ها و CoinJoins، احتمال ناشناس ماندن خود را افزایش دهید. با این‌ حال هیچ‌ یک از این اقدامات بیت کوین را به یک ارز خصوصی تبدیل نمی‌کند. اگرچه نمی‌توانیم در خصوص تپروت نیز چنین ادعا هایی را مطرح کنیم اما حتمال دارد این پروژه به افزایش احتمال ناشناس ماندن افراد در شبکه بیت کوین کمک بسیار زیادی کند.

 

 

تپروت چیست؟

تپ روت (Taproot) یک سافت فورک است که برای افزایش حریم خصوصی و ارتقا سایر فاکتورهای مرتبط با تراکنش‌های پیچیده که اسکریپت‌های بیت کوین را بهبود می‌بخشد. معاملات در شبکه بیت کوین با استفاده از ویژگی‌های مختلفی مانند زمان‌بندی انتشار، قابلیت چندامضایی و بسیاری موارد دیگر پیچیده‌تر می‌شوند.

تپ روت برای اولین ‌بار در ژانویه سال 2018 به‌ دست گرگ مکسول که توسعه‌دهنده Bitcoin Core بود، رونمایی شد. در ادامه نیز پس از درخواست ارائه‌شده به ‌دست پیتر وویل، در اکتبر سال 2020، تپ روت با Bitcoin core ادغام شد. برای استقرار کامل این به‌روزرسانی، لازم است اپراتور نودها قوانین اجماع جدید Taproot را بپذیرند و تصویب کنند؛ بنابراین با توجه ‌به نحوه پیشروی این کار ممکن است فعال‌سازی ماه‌ها به زمان نیاز داشته باشد تا تمامی نود ها بتوانند قانون جدید تپروت را تصویب کنند.

تپروت

 

طرز کار تپروت چگونه است؟

در واقع، تپروت امکان پنهان ماندن روند اجرایی شدن یک اسکریپت بیت کوین را ممکن می سازد. برای مثال، خرج کردن بیت کوین با وجود استفاده از Taproot می‌تواند تراکنش را در یک کانال لایتنینگ معامله همتا به همتا یا یک قرارداد هوشمند پیچیده غیرقابل‌تشخیص، انجام دهد. به ‌این ‌صورت هر فردی که این تراکنش‌ها را کنترل می‌کند، چیزی به جز یک معامله همتا به همتا (P2P) نخواهد دید. البته لازم به ذکر است که این بروزرسانی در معرض دید قرار گرفتن کیف پول فرستنده اولیه و کیف پول گیرنده نهایی را تغییر نمی‌دهد و آدرس کیف پول ها همچنان عمومی خواهد بود.

 

 

3 مزیت مهم بروز رسانی تپروت:

  • کاهش کارمزد معاملات
  • افزایش تعداد تراکنش‌ها در هر بلوک
  • کاهش میزان داده‌های انتقال‌یافته و ذخیره شده در بلاکچین