time

00/09/03

استیبل کوین چیست

article-img

بلاگ اکسکریپتویی

 

وقتی نام استیبل کوین بکار می رود مردم خیلی سریع تتر را به یاد می آورند. این دو اسم تا جایی به هم گره خوردند که بسیاری از تریدر های جدید ابتدا فکر می کنند استیبل کوین همان تتر است. امروز در این مقاله به شرح مفهموم استیبل کوین می پردازیم.

 

 

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین به توکن هایی بر بستر بلاکچین گفته می شود که ارزش آن به کالاهای خارجی وابسته است. مزایای این توکن ها در بازار غیرقابل انکار است. ثبات آنها باعث کاهش نوسان رمز ارزها به طور کلی می‌شود. سرمایه‌گذاران از استیبل کوین‌ها برای خارج شدن از بازارهای نزولی بدون تبدیل دارایی خود به ارزهای فیات استفاده می‌کنند. ارزش بیشتر رمز ارزها به یک ارز فیات وابسته است. ارزش تتربا نماد انحصاری USDT وابسته به ارزش دلار آمریکا است. در واقع ارزش هر ۱ توکن تتر معادل ۱ دلار ارز آمریکا است. علاوه بر این هر کسی می‌تواند هر زمان که بخواهد تتر خود را از طریق شرکت تتر و یا صرافی های آنلاین ارزدیجیتال دوباره به دلار آمریکا تبدیل کند.

 

سازنده استیبل کوین ها چه کسانی هستند؟

معمولا استیبل کوین‌ها سازنده فردی ندارند و یک شرکت بزرگ پشتیبانی و ساخت آن‌ها را بر عهده دارد. صرافی‌های بزرگ ارزهای دیجیتال با هدف آسان‌ترکردن مبادلات مالی برای کاربران خود چنین امکاناتی بهره می‌برند. همچنین بانک‌های بزرگ دنیا و نهادهای مالی وابسته به دولت‌ها نیز مراجع اصلی ساخت استیبل کوین ها هستند.

 

تاریهچه استیبل کوین ها

هریک از استیبل کوین‌ها تاریخچه خاص خود را دارند. اما باید بدانید که عمر این ارزهای دیجیتال بسیار کوتاه است و تنها به قرن جدید محدود می‌شودتتر، بزرگ‌ترین استیبل کوین کنونی جهان،در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد.

 استیبل کوین

انواع استیبل کوین ها

 

۱- استیبل کوین هایی با پشتوانه ارز فیزیکی

این نوع از استیبل کوین از ‌رایج‌ترین نوع استیبل کوین‌هاست. ارز فیزیکی به‌دلیل مقبولیت بالا و داشتن پشتوانه دولتی بیشترین تراکنش مالی را دارد. از این‌رو استفاده از این پشتوانه برای استیبل کوین سبب اعتماد بیشتر کاربران می‌شود. ارز فیزیکی همان پول ملی کشوری است. برای مثال شرکت تتر ادعا می کند به ازای هر یک تتر موجود در بازار یک دلار پول واقعی در بانک به عنوان پشتیبان تتر وجود دارد.

 

2- استیبل کوین با پشتوانه رمز ارز

این نوع از استیبل کوین‌ها را سایر رمز ارز ها پشتیبانی می‌کنند که این ارزها معمولاً ارزهای دیجیتالی با سرمایه بازار عظیم مانند بیت کوین (BTC) یا اتریوم (ETH) هستند.

 

3- استیبل کوین با پشتوانه کالا

این نوع از استیبل کوین‌ها توسط کالاهای قابل‌تبدیل به پول پشتیبانی و حمایت می‌شوند و برای انجام معاملات در همان بازار قابل تعویض هستند. متداول‌ترین کالایی که برای وثیقه در این نوع از استیبل کوین ها استفاده می‌شود طلاست. برای مثال، ۱ توکن برابر با ۱ گرم طلاست

 

 

مزایای استیبل کوین ها

 

 1. هزینه کم تراکنش ها
 2. معاملات سریع و امن
 3. ثبات داشتن با پشتوانه یک دارایی
 4. قابلیت انتقال دارایی‌ها به‌صورت دیجیتالی
 5. استفاده از فناوری بلاک‌چین: این سیستم امنیت، شفافیت و قابلیت پیگیری را فراهم می‌کند.

 

 

محبوب ترین استیبل کوین ها کدامند؟

 

 • دلار جمینی
 • دیا با پشتوانه طلا
 • تتر با پشتوانه دلار آمریکا
 • ترو یو اس دی با پشتوانه دلار آمریکا
 • یو اس دی کوین با پشتوانه دلار آمریکا
 • لیبرا ارز دیجیتال فیس بوک با پشتوانه‌ ارزهای فیات
 • پکس با پشتوانه دلار آمریکا صادر شده از اداره خدمات مالی ایالت نیویورک آمریکا