time

00/03/31

اهداف ایجاد ارز های دیجیتال مختلف

article-img

با گسترش مفهوم ارز های دیجیتالی در دنیا حتما براتون جالب خواهد بود که کاربرد 10 تا از محبوب ترین ارز های دیجیتال را بدانید.امروز در این مقاله به شکل خلاصه به ذکر اهداف ایجاد 10 تا از محبوب ترین ارز های دیجیتال می پردازیم.

قابل ذکر است که اطلاعات تمامی ارز های دیجیتال اعم از قیمت،وایت پیپیر، رنک، پروژه،وبسایت رسمی و... در وبسایت کوین مارکت کپ قابل مشاهده می باشد.

1-بیت کوین

بیت کوین

اولین و محبوب ترین ارز دیجیتال جهان که در سال 2009 توسط شخصی ناشناس به اسم ساتوشی ناکاماتو اختراع و به جهان معرفی شد. بیت کوین دارنده عنوان پادشاه ارز های دیجیتال است. یکی از اهداف استفاده از بیت کوین، آزادی در خرید است. بیت کوین از کنترل مقامات دولتی و حکومتی و تحمیل هزینه ها آزاد است. و هیچ تحریمی روی آن اثر ندارد.

2-اتریوم

اتریوم

اتریوم یک پلتفرم آزاد مبتنی بر فن آوری بلاک چین  است که توسعه دهندگان را قادر می‌سازد تا برنامه‌های غیر متمرکز خود را روی آن پیاده سازی کنند. شاید این پرسش برایتان پیش بیاید که: «آیا اتریوم شبیه بیت کوین است؟» در پاسخ باید بگوییم که هم بله و هم نه. در واقع اتریوم هم مانند بیت کوین می‌تواند به عنوان ارز دسته‌بندی شود اما کاربردهای اتریوم بسیار متفاوت‌ تر از بیت کوین است.

3-ریپل

ریپل

در وب‌سایت ریپل آمده‌است که هدف ریپل این است که مردم بتوانند از «باغ‌های محصور» شبکه‌های مالی خلاصی پیدا کنند. باغ‌های محصور همان کارت‌های اعتباری، بانک‌ها، پرداخت‌های اینترنتی و سایر ابزارهای مالی هستند که دسترسی‌ها را محدود می‌کنند، برای تبادل پول کارمزد می‌گیرند و تأخیرهایی را در هنگام تراکنش بر مردم تحمیل می‌کنند. به صورت خلاصه می توان گفت ریپل برای انجام سریع تراکنش‌های مالی سنگین که مخصوص بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ است ایجاد شده.

4-مونرو

مونرو

در یک جمله می توان گفت : منورو ارزی است با تراکنش‌های کاملا محرمانه و خصوصی که هیچ محدودیتی در استخراج آن وجود ندارد. مونرو قصد دارد با هدف بهبود وضعیت موجود ارز رمز پایه، از طریق گمنام کردن فرستنده، گیرنده و مقدار هر معامله ایجاد شده و همچنین شرایط برابر برای فرایند استخراج این ارز، گام بردارد.

5-تتر

تتر

تتر یک توکن استیبل کوین است. یعنی قیمت ثابتی دارد و توسط یک شرکت پشتیبانی می شود. تتر همیشه با ارزش یک دلار در بازار رمز ارز ها قابل معامله است و نقش دلار را در دنیای دیجیتالی ایفا می کند. شرکت پشتوانه تتر وظیفه دارد تا قیمت تتر را همواره یک دلار نگهدارد.

6-ترون

ترون

ارز دیجیتال ترون ارز داخلی بلاک چین ترون است. این ارز دیجیتال یک پلتفرم غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است که هدف آن ایجاد یک شبکه جهانی اشتراک‌گذاری مطالب رایگان در حوزه سرگرمی است. به عبارت ساده، ترون از تکنولوژی بلاک چین به عنوان بستری برای توسعه بازار جهانی استفاده می‌کند که این شامل دنیای سرگرمی، رسانه و انواع محتواست اما به صورت غیرمتمرکز.

7-اتریوم کلاسیک

اتریوم کلاسیک

نسخه‌ای از اتریوم که در سال 2016 به خاطر هارد فورک اتریوم به وجود آمد و کلیه ویژگی‌های اتریوم را داراست.

8- بیت کوین کش

بیت کوین کش

بیت کوین کش یک رمز ارز در دنیای ارزهای رمز پایه است که درسال 2017 از روی شاخه زنجیره بلاکچین بیت کوین به دلیل تغییر در اندازه سایز هر بلوک و تغییراتی بر روی کد ایجاد شد. این رمزارز با هدف بهبود بخشیدن به شبکه و مکانیسم بیت کوین ایجاد شد و هدف دارد تا در معاملات روزانه مردم وارد شود.

9-کاردانو

کاردانو

کاردانو سیستمی غیرمتمرکز مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است که توسط توکن ADA تامین می شود. ADA در واقع ارز دیجیتالی است که روی پلتفرم کاردانو مورد استفاده قرار می گیرد. کاردانو مانند اتریوم سیستمی مبتنی بر قراردادهای هوشمند است و می تواند برای طراحی و ساخت برنامه های غیرمتمرکز (Dapps) مورد استفاده قرار گیرد با این تفاوت که مقیاس پذیری و امنیت آن توسط ساختاری چند لایه تأمین می شود. این بدان معناست که کاردانو از لایه های مختلف برای اهداف متفاوت استفاده می کند؛ یک لایه برای انجام عملیات مالی و مبادله ADA دارد و لایه ای جداگانه برای اجرای قراردادهای هوشمند.

10- دوج کوین

دوج کوین

ارز دیجیتال دوج کوین بر اساس یک شوخی به وجود آمده که بعدا در مقاله ای جداگانه به عوامل پیدایش دوج کوین می پردازیم. این ارز دیجیتال همانند بیت کوین ، معاملات نظیر به نظیر را در سراسر یک شبکه غیرمتمرکز امکان پذیر می کند با این تفاوت که عرضه بیت کوین محدود است و روزی تمامی بیت کوین ها استخراج خواهد شد و دیگر چیزی برای استخراج نمی ماند و وقتی این تفاق بیافتد و بیت کوین فقط دست مردم باشد ارزش بسیار زیادی پیدا می کند ولی عرضه دوج کوین محدود نیست و بینهایت ارز دوج وجود دارد و به همین خاطر دوج کوین همیشه قابل استخراج است و عرضه آن روز به روز افزایش پیدا می کند که باعث می شود قیمت آن به صورت طبیعی رشد نکند.

تیم تولید محتوای اکسکریپتویی